Nowe Otwarcie Uniwersytetu – odbiliśmy się i co dalej?

W tekście zamieszczonym na stronie KP Paweł Pieniążek i Krystian Szadkowski pytają i to pytają dobitnie – „jak odbić się od dna?”. Cieszy, że NOU wskazują jako dobrze rokującą i perspektywiczną inicjatywę. Pozostając w duchu spotkania NOU oraz jego dalszych planów, nie popadniemy w samo-gratulujący ton i zapytamy – odbiliśmy się i co dalej?

Zgodnie z zasadą zachowania energii wiadomo, że prędkość po odbiciu jest największa. Kiedy ciało nabiera wysokości, jego prędkość maleje. Po spotkaniu NOU jest wiele planów na to, jak sprawić, żeby potencjał wytworzony w trakcie tego spotkania został odpowiednio spożytkowany. Jednocześnie powstaje problem, jak oszukać fizykę i postarać się, aby i prędkość na dole była duża, i potencjał cały czas pozostawał wysoki? W najbliższą środę (6. kwietnia 2011) spotykamy się, aby stworzyć grupę inicjatywną, która zajmie się planowaniem oddolnego badania kondycji polskiego szkolnictwa i nauki. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych! Zaczynamy o godzinie 18:00 w sali 200a (II piętro) Pałacu Staszica w Warszawie. Plany dotyczące międzynarodowej konferencji są zaawansowane, a w kolejce czeka wiele innych. Spotkanie NOU było wydarzeniem, które zostawiło pomysły, plany i kontakty, które chcemy przekształcić w szeroką koalicję na rzecz realnej zmiany w polskiej nauce.

Jaki jest jednak potencjał do tego, aby powstał w Polsce masowy ruch studencki? Doktorancki? Pracowników naukowych?

Prawdopodobnie taki, jakie są nasze działania. Dlatego – odbiliśmy się i co dalej? Tworzymy miejsce do opracowywania wspólnych projektów, które jest otwarte i budowane oddolnie na zasadzie równości wszystkich uczestników i uczestniczek. Nikt do NOU nie musi, bo i nie może należeć. NOU jest inicjatywą, a nie organizacją. Nowe otwarcie polskiego szkolnictwa i nauki wymaga współpracy wielu środowisk, jednostek i grup. Na podobnym do NOU spotkaniu w Gdańsku doktoranci UG pytali, czy rzeczywiście nic się TU (w Polsce) nie dzieje. NOU się dzieje! NOU jest miejscem, które się dzieje.

Zapraszamy do wspólnego działania!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s