Nowe Otwarcie Uniwersytetu! – zaproszenie

Spotkanie dyskusyjne o problemach nauki i szkolnictwa wyższego z reformą w tle

19. marca 2011 (sobota), sala 200, II piętro Pałacu Staszica (Polska Akademia Nauk,
ul. Nowy Świat 72). Zaczynamy o 13:00.

Reforma szkolnictwa wyższego jest ostatnio niewątpliwie na ustach wszystkich, którym los polskiej nauki nie jest obojętny. Zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym przyjęte przez Sejm na początku lutego 2011 wywołały wielogłos komentarzy ze strony mediów, pracowników naukowych, związków zawodowych i organizacji studenckich. Skupiały się one na różnych elementach reformy i formułowane były odmiennie w zależności od doświadczenia, politycznego światopoglądu oraz położenia komentatorów wewnątrz systemu objętego reformą.

W sobotę, 19. marca zapraszamy do Pałacu Staszica wszystkich zainteresowanych stanem polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Zamierzamy wspólnie przyjrzeć się wybranym rozwiązaniom reformy oraz odnieść się do nich, wypowiadając się we własnym imieniu, z pozycji, które zajmujemy jako studentki i studenci, doktorantki i doktoranci, wykładowcy i pracownicy administracji, biorąc przy tym pod uwagę głosy z dotychczasowej debaty. Chcemy jednak także wyjść poza problemy narzucone przez autorów reformy i rozważyć samodzielnie jakich zmian potrzeba polskiej akademii.

W trakcie dyskusji chcemy skoncentrować się na stworzeniu „listy postulatów polskiej nauki” – odnoszących się do wprowadzanych przez reformę zmian, jak i proponujących nowe, praktyczne rozwiązania dla polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

Ze względu na powyższe, nasze spotkanie dyskusyjne będzie w swojej formie zbliżone do warsztatów.

Dyskusję nad postulatami proponujemy przeprowadzić w podziale na grupy tematyczne dotyczące poszczególnych etapów nauki i pracy akademickiej: zajmujące się sytuacją studentów, sytuacją doktorantów i sytuacją pracowników naukowych.

Uczestniczki i uczestników spotkania zachęcamy do:

– lektury fragmentów ustawy dotyczących najbardziej interesującego ich obszaru zagadnień,
– nadsyłania konkretnych postulatów już przed spotkaniem na adres samorzadsns@sns.waw.pl .

Na końcu spotkania (tj. około godziny 17:30) przewidujemy wyświetlenie filmu Lato oporu. Około godziny 15. wyznaczymy dłuższą przerwę na posiłek.

Wśród zaproszonych gości będą wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Warszawskiej, a także przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowe Otwarcie Uniwersytetu będzie otwartym spotkaniem dyskusyjnym, na które zapraszamy wszystkich studiujących, doktorantki i doktorantów, absolwentki i absolwentów uczelni wyższych oraz instytutów naukowych, a także pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych oraz wszystkich zainteresowanych problemami nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie.

Nasza dyskusja jest zapowiedzią Wiosny Oporu przygotowywanej przez Międzynarodowy Ruch Studencki i jako taka musi sformułować pytania oraz problemy dotyczące społecznej funkcji, jaką obecnie pełni szkolnictwo wyższe oraz tego, jaką funkcję może ono pełnić w przyszłości.

Ponadto chcemy omówić zagadnienia, które poruszane będą na zaplanowanej na czerwiec 2011, międzynarodowej konferencji naukowej o problemach nauki w czasach reform.

Spotkanie Nowe Otwarcie Uniwersytetu organizują studentki i studenci oraz doktorantki i doktoranci warszawskich uczelni wyższych oraz instytutów naukowych. W naszej działalności studenckiej często spotykamy się z pytaniem o społeczne znaczenie tego, czym się zajmujemy. To spotkanie jest próbą odpowiedzi. Będzie to odpowiedź afirmująca naszą pozycję jako tych, którzy są odpowiedzialni za kształt polskiej nauki – dzisiaj i jutro. To od nas zależy, czy społecznie odpowiedzialny uniwersytet oznaczać będzie tradycyjny model humboldtowski, model skomercjalizowanej własności intelektualnej, czy też model, na który powinniśmy dopiero pozostać otwarci, wypracowywany w ramach wspólnej i równorzędnej dyskusji, pomiędzy współtworzącymi go grupami i jednostkami.

Zapraszamy do dyskusji! Zaczynamy o 13:00!

Proponowana lektura:

Założenia reformy:

http://www.nauka.gov.pl/szkolnictwo-wyzsze/reforma-szkolnictwa-wyzszego/
(dokumenty do pobrania)

http://www.solidarnosc.uni.wroc.pl/opinie/proponowane_zmiany.pdf
(tekst starej ustawy z proponowanymi zmianami – projekt rządowy, sprzed poprawek
parlamentarnych)

Krytyczne komentarze:

Zaplecze reformy:
http://www.forhum.uni.torun.pl/inne/GLOWNE%20GRZECHY-2106%20(1).pdf

http://www.solidarnosc.uw.edu.pl/pliki/Artykul_prof__Walickiego.pdf

Studenci:
http://www.ha.art.pl/prezentacje/39-edufactory/1651-pawel-pieniazek-bezruch-studencki.html

http://www.ha.art.pl/prezentacje/39-edufactory/1659-jeffrey-williams-pedagogika-dlugu.html

http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/IlkowskiKozlowskiOstrowskiStudencijakhamburgery/
menuid-34.html

Doktoranci:
http://www.wuw2010.pl/download/raport2010_03.pdf

http://wyborcza.pl/1,76842,8183921,Misja_za_tysiac_zl.html

http://wyborcza.pl/1,75515,8416372,Doktorant_w_masle.html

Pracownicy naukowi:
http://www.rp.pl/artykul/600895.html

http://wyborcza.pl/1,76842,9085538,Naukowiec_czyli_buchalter.html

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s